Naslam Çapraz Lamine Ahşap CLTÇapraz Lamine Ahşap | CLT Panel

CLT çapraz lamine panel sistemi, yan yana sıralanmış ahşap tabakaların kontra şekilde üst üste yapıştırılması ile elde edilen panel sistemidir. Güçlü yapısı ile ahşap yapı sektöründe sıklıkla duvar olarak kullanılması ile birlikte, yer ve tavan malzemesi, merdiven ve rüzgar tirbünü gibi birçok farklı üretimde de kullanılan bir yapı elemanı haline gelmiştir.

20. yüzyılın başlarında yapı sektöründe ahşap büyük oranda terkedilerek, pratikliği ve kolay işlenebilmesi nedeniyle beton ve çelik sistemlerine geçiş yapılmıştı. Ancak sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji kaynakları, sera gazlarının oluşumu, küresel ısınma gibi çevresel kavramların günümüzde önemi arttıkça alternatif arayışlar tekrar başladı.

Çapraz lamine ahşap bu anlamda önemli bir yenilik olarak, yapı sektöründe hak ettiği yeri buldu. Çok katlı yapılarda da güvenle kullanılan güçlü bir yapı malzemesi haline geldi. Ahşabı geleceğin yapı malzemesi olarak gören Naswood, Antalya fabrikasında yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin ilk CLT panel üretim tesisini kurdu.

CLT üretimlerinin önemli bir kısmını kendi projelerinde ve ürettiği ahşap evlerde kullanan Naswood, aynı zamanda projeye özel olarak müşterilerine CLT panel üretimi de gerçekleştirmektedir.

#naswood #naslam #clt #çaprazlamineahşap #crosslaminatedtimber #duvar #zemin #çatı #tavan #ahşapev #ahşap