THERMOWOOD ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ AHŞAPThermowoodThermowood® işlemi, üstün özellikli ahşaplar oluşturmak için uygulanan özel bir işlemdir. Buhar ve ısıl yöntemlerle ahşabı modifiye ederek, doğal ve kusursuz özellikler kazandırır. Ahşapla uğraşan insanlar, uzun yıllardır ahşabın özelliklerini iyileştirmek için araştırma-geliştirme çalışmaları yürütmüşlerdir.

1990’lu yıllarda son olarak Finlandiya’lı bilim insanları günümüzün en mükemmel modifiye ahşap ürünlerini sunan Thermowood® yöntemini geliştirmişlerdir. Thermowood® ürünleri, ısılı işlemler kullanılarak geçirdiği doğal değişim süreci sonunda üstün özelliklere kavuşmaktadır. Normal ahşaba oranla çok daha stabil, çürümeye ve hava koşullarına karşı çok daha dayanıklı ahşapların yaratılmasını sağlar.

Ahşapların daha uzun bir ömre sahip olması ile birlikte kimyasal kullanılmadan doğal yöntemlerle üretildiğinden, insan hayatı için çok sağlıklıdır. İşlem sırasında içeriğindeki glikoz, reçine ve sitrik asit boşaltılmış olduğundan biyolojik dayanımı çok yüksektir. Thermowood® yöntemi; dönme, uzama, kısalma (çalışma) gibi fiziksel değişim faktörlerini minimize ederek, ahşapların boyutsal kararlık göstermesini sağlamaktadır.

Formülize edilmiş kontrollü işlemler sayesinde, parça boyunca renk tutarlılığı sunmaktadır. Uygulanan ısıl işlemle hafiflemiş olan ürün; cephe uygulamalarında yapıya bindirdiği yükü azaltmakta, termal iletimi düşürüldüğünden güçlü ısı yalıtımı sağlamaktadır. Thermowood® işlemi ancak “Uluslararası Thermowood Birliği” üreticileri tarafından uygulanabilmekte ve sadece bu kuruluşlar Thermowood® ticari markasını kullanabilmektedir.

Üretim kriterlerini ve üyelik şartlarını yerine getirebilen dünyadaki 14 resmi üreticiden biri olan Naswood, üretimlerini NasThermowood markası altında başarı ile sürdürmektedir.